گرجستان

گرجستان

گرجستان

گرجستان

نام رسمی کشور

جمهوری «گرجستان » نام محلی آن «ساکارتولو » بوده و در زبان روسی به گروزیا معروف است.

 موقعیت جغرافیایی

گرجستان در مرکز و ماورا قفقاز واقع شده است.

 مساحت

گرجستان مساحتی بالغ بر ۶۹۷۰۰ کیلومتر مربع دارد.

شهرهای مهم

جمهوری گرجستان شامل جمهوری خودمختار آبخازیا و جمهوری خودمختار آجارا بوده و به ۶۵ ناحیه تقسیم می شود. شهرهای بزرگ این کشور عبارت اند از: تفلیس مرکز کشور، کوتائیسی ، گوری ، چیاتورا ،روستاوی ، پوتی ، تقیبولی ، زوگدیدی ، تسقالتوبو ،سوخومی  ، تقوارچلی  ، گاگرا  ، باتومی  .

همسایگان

این کشور از شمال با فدراسیون روسیه ۷۲۳ کیلومتر، از شرق با جمهوری آذربایجان  ۳۲۲ کیلومتر، از جنوب با جمهوری ارمنستان  ۱۶۴ کیلومتر و از جنوب غربی با ترکیه  ۲۵۲ کیلومتر هم مرز است. این کشور با نواحی ناهموار مشخص میشود و دو سوم آن کوهستانی است. کوه شخارا با ارتفاع ۵۰۶۹ در این کشور واقع شده است. گرجستان غربی دارای اقلیم مرطوب است، در حالی که گرجستان شرقی خشک یا معتدل مرطوب است. واحد پول این کشور لاری است. در سال۲۰۰۷ هر دلار آمریکا برابر با۱٫۷ لاری بوده است.ساعت تفلیس مرکز گرجستان نیم ساعت عقب تر از تهران است.

 

جشن های گرجستان :

مردم زنده دل و شاد گرجستان به بهانه های مختلف چه ملی و چه مذهبی جشن های با شکوهی بر پا می کنند .از مهم ترین جشن ها جشن سال نو میلادی ( کریسمس ) از ۱۵ دسامبر تا ۱۵ ژانویه ، جشن علیلو ۱۵ روز پس از سال نو که ریشه ملی و مردمی دارد ، کارناوال سنتی ، رقص با لباس های محلی به صورت جمعی که مناظر زیبایی می آفریند ، جشن پاک که پیش از سال نو ،جشن برکت خواهی و سبزه سبز کنی و جشن تخم مرغ رنگ کنی که همزمان با عید نوروز ماست ودر فصل گل ، جشن بزرگ گل که با شکوه ترین و زیبا ترین جشن ملی و مردمی می باشدکه همزمان با جشن گل رز و انقلاب مخملی آنها می باشد.

نمایشگاههای گرجستان:

نمایشگاه اکسپو جورجیا:

این نمایشگاه بین المللی در شهر تفلیس برپا می شود در اردیبهشت هر سال میزبان محصولات ایرانی است که هم برای فروش و هم نمایش جهت صادرات و تبادلات فرهنگی و بیزینسی برگزار می شود . مهم ترین نمایشگاه های آن نمایشگاه غذا و محصولات کشاورزی نمایشگاه ماشین ، صنایع دستی وگردشگری می باشد .

باتومی

باتومی

نمایشگاه باتومی:

این نمایشگاه در شهر ساحلی باتومی برگزار می شود که مهمترین آن نمایشگاه گردشگری در فصل اردیبهشت و نیز نمایشگاه پوشاک و چرم آن می باشد.

رستوران های گرجستان :

در فرهنگ گرجی رستوران اهمیت ویژه ای دارد چرا که بیشترین و مهمترین زمان زنگی آنها در رستوران گذرانده می شود وچیدمان آن با سلیقه های مختلف سازگاری دارد معروف ترین آنها رستوران سنگی که در تابستان خنک می باشد ، است. بیشتر رستوران ها با فضای شاد ، موسیقی سنتی ودکوراسیون آنها به شکل کاملأ اصیل و دلنشین گرجی طراحی شده ، همچنین رستوران های ترکی (استانبولی) در تفلیس بیشتر در خیابان مرجان ایشویلی می باشد. طرفداران زیادی به خود جلب کرده به خصوص مسلمانان که ذبح اسلامی اهمیت ویژه ای دارد. از مهم ترین غذا های گرجی :کباب ، پادریجانی، خینگالی ، شیشلیک گوساله و جوجه ، لوبلیانی، خاچاپوری، اوستری و .... می باشد.

۳ مکدونالد بزرگ در شهر تفلیس وجود دارد یکی در خیابان روستاولی که شبانه روزی است ودیگری در میدان مرجان ایشویلی و دیگری در صابورتالو می باشد.

اوضاع اقلیمی :

تنوع آب و هوایی واقعا در این کشورشگفت انگیز است. رشته کوههای میان مرز گرجستان و روسیه همچون سدی در برابر سرمای وحشتناک روسیه است . شما میتوانید وسایل اسکی خود را بردارید و ساعت ها اسکی کنید و هرگاه خسته شدید در ساحل شنا کنید . دوسوم کشور گرجستان کوهستانی است . زیبا ترین سواحل دریای سیاه نیز در این سرزمین قرار دارد . گلستانی معروف در منطقه آجارا وجود دارد که در آن گیاهان متعددی از نقاط گوناگون جهان جمع آوری شده، رشد و نمو میکنند. در این باغستان گیاه استرالیایی در کنار گیاه آفریقایی و آمریکایی در حال رشد و نمو می باشد و این بخوبی اثبات مینماید که شرایط اقلیمی این منطقه کاملا خاص و ویژه می باشد .

ساحل سحر آمیز :

مناطق ساحلی گرجستان از دیرباز پذیرای هزاران جهانگرد در هر فصلی از سال بوده است . در دوران شوروی سابق این منطقه از بهترین نقاط تفریحی امپراطوری شوروی شناخته می شد و هنوز آثار مربوط به تفریح گاه های سران کشور شوروی سابق در این مناطق وجود دارد در نزدیکی بندر باتومی منطقه ای قرار دارد به نام اورکی که به آن ساحل، ساحل سحر آمیز یا ساحل مغناطیسی گفته می شود . باور بر این است که شنا کردن در این منطقه و آفتاب گرفتن بر روی شن های ساحلی منجر به درمان بیماریهای شخص می شود. بر اساس تحقیقات دانشگاه اورکی گرجستان ترکیبات ماسه های ساحل این منطقه حاوی مواد معدنی ویژه ای می باشد که اثرات درمانی آن در مورد بیماریهای قلبی ، عروقی و عصبی به اثبات رسیده است. بر اساس این مطالعات تنها دو منطقه در جهان شناخته شده است که چنین خواصی در آن وجود دارد. چند روز استراحت و تفریح در این منطقه میتواند عامل درمان یا پیشگیری از بسیاری بیماریها باشد.کوهستان های گرجستان سرچشمه رودهای متعددی می باشد و عبور رودخانه از شهرها و و روستاهای این کشور سیمای آنها را دیدنی تر ساخته است

تاریخ و معماری :

انسان‌های اولیه را می‌توان در ماوراء قفقاز، به ویژه در گرجستان، خیلی پیش از دوره پارینه‌سنگی ردیابی کرد. در دوره مربوط به آثار دوره پارینه‌سنگی در اراضی گرجستان، انسان در گستره وسیعی سکونت داشت. یکی از قرارگاه‌های آن زمان که بیشتر قابل ملاحظه‌است، در یاشتخوا، در نزدیکی سوخومی کنونی است.

کشور گرجستان بخشی از منطقه قفقاز می باشد. از ویژگی های کشورهای این منطقه تاریخ پر فراز و نشیب آن است . گرجستان در طول تاریخ تحت کنترل امپراتوری های گوناگون بوده است. از جمله این کشور بخشی از شاهنشاهی مادها، هخامنشیان ساسانیان و صفویه محسوب می گردیده است. امپراتوری های روم،روم شرقی ،عثمانی و شوروی نیز در دورانهایی بر گرجستان سیطره داشته اند .در دوران قاجار گرجستان بخشی از قلمرو ایران محسوب میگردید که طی قرارداد ننگین گلستان به شوروی واگذار شد . از نظر تاریخ محلی ، گرجستان قلمرو پادشاهی های باستانی کلخیس و نیز کارتلی- ایربیا محسوب می شود. بطور سنتی زمان تشکیل دولت گرجستان اواخر قرن چهارم پیش از میلاد و به پارناواز شاه نسبت داده می شود . ویژگی مذکور موجب گردیده است که گرجستان دارای آثار تاریخی گوناگونی باشد . به طوری که بازدید از این کشور و بناهای تاریخی آن به منزله بازدید از موزه ای تاریخی از فرهنگ باستانی شرق و غرب می باشد . اگر بخواهیم برای شما از این بناها نام ببریم قطعا نیازمند نگارش کتابی قطور خواهیم بود. در سفر به گرجستان حتما خودتان این مطلب را تایید خواهید کرد. در اینجا تنها به معرفی چند آثار تاریخی منحصر به فرد این کشور بسنده می نماییم

گرجستان

گرجستان

دوران جدید:

در آذر ۱۳۷۰دسامبر ۱۹۹۱ گرجستان رسما از شوروی استقلال یافت و زبان گرجی زبان رسمی کشور شد. پس از استقلال گرجستان، ادوارد شواردنادزه وزیر خارجه پیشین شوروی، به عنوان نخستین رییس جمهور کشور برگزیده شد. گرجستان از همان زمان برسر جمهوری‌های خودمختار اوستیای جنوبی و آبخازیا با روسیه اختلاف داشت، چرا که روسیه اجازه نمی‌داد که گرجستان، حاکمیت خود را در این دو منطقه اعمال کند.

اما پس از انقلاب رز(رنگین - مخملی) در سال ۱۳۸۲ در گرجستان که با پشتیبانی آمریکا صورت گرفت و منجر به برکناری دولت متمایل به روسیه و روی کارآمدن دولت غربگرای میخاییل ساکاشویلی شد، اوضاع سیاسی این کشور دگرگون شد. دولت جدید سیاست دوری از روسیه و نزدیکی به غرب (به ویژه آمریکا) را در پیش گرفت. همچنین این کشور عضو اتحادیه اروپا و ناتو شد.

لام به ذکر است این کشور دارای پلیس بسیار هوشیار و فوقالعاده قوی است اگر به مشکلی برخوردید هرگز پول یا هدیه ای به پلیس این کشور تعارف نکنید چرا که این کار جرم بزرگیست.