روسیه

روسیه

روســـیــــــــــه

فدراسیون روسیه پهناورترین کشور جهان است که در شمال اوراسیا قرار دارد . این کشور در آسیای شمالی و اروپای خاوری واقع است و با اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس منجمد شمالی و نیز با دریای خزر، دریای سیاه و دریای بالتیک مرز آبی دارد . روسیه با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی دارد و با کشورهای پیرامون دریای برینگ ، دریای ژاپن ، دریای خزر ، دریای سیاه و دریای بالتیک ارتباط دریایی دارد .روسیه با کشورهای آذربایجان ، قزاقستان ، بلاروس ، اوکراین ، فنلاند ، نروژ ، استونی ، لتونی ، چین ، کره شمالی ، مغولستان و لهستان همسایه می باشد .
پایتخت این کشور مسکو بوده و شهرهای سن پطرزبورگ و آدری خان شهرهای مهم آن و از مراکز مهم پر جاذبه و توریستی بشمار می آیند .
زبان رسمی روسیه ، زبان روسی است ولی ۲۷ زبان رسمی دیگر نیز در جمهوری ها و مناطق خودگردان این کشور وجود دارد . روسیه ۲۱ جمهوری خود گردان دارد که بیشتر در جنوب باختر کشور ( قفقاز شمالی ) قرار دارند ، که برخی از آنها مانند داغستان ، تا حدود ۲۰۰ سال پیش جزئی از ایران بوده اند . روسیه فرهنگ پرباری دارد و نویسندگان معروفی مانند تولستوی و داستایوفسکی روسی بوده اند

دیدنی های روسیه

دریاچه ی بایکال :این دریاچه، عمیق ترین دریاچه ی جهان است، که در شرق سیبری واقع شده است. با زلال ترین آب دریاچه ای روی زمین، این دریاچه ۱۵۰۰متر عمق دارد. دره ها ی آب افشان: صدها آب فشان که بخار و آب از آن خارج می شود در این منطقه که نام آن کامچاتکا است قرار گرفته اند. این محل در آثار میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

اثر تاریخی مادر میهن: این مجسمه عظیم و یادبود گرانبها به یاد کشته شدگان جنگ جهانی دوم ساخته شده است. این مجسمه با ۸۵ متر ارتفاع دو برابر مجسمه آزادی در امریکا بوده و در کتاب رکوردهای گینس به عنوان بلندترین مجسمه تاریخی ثبت شده است، این زن نماد کشور روسیه است. کاخ پیترهوف: این کاخ توسط پیتر اول در اوایل قرن ۱۷میلادی در نزدیکی سنت پترزبورگ ساخته شده است. این بنا بیشترین آمار جذب توریست در روسیه را دارد.

کلیسای جامع سنت باسیل: کلیسای جامع سن باسیل واقع در میدان سرخ بی شک بنایی بی همتاست . هشت کلیسا با گنبد های افسانه ای و رنگارنگ ، دور تا دور کلیسای چادری شکل مرکزی حلقه زده اند .

کاخ کرملین مسکو :یک قلعه تاریخی است که بصورت مجتمع در قلب شهر مسکو ساخته شده و (از جنوب) بر رودخانه مسکوا، )از شرق) بر میدان سرخ و (از غرب) به باغ الکساندر مشرف است. بنای این کاخ در سال ۱۴۸۷ به پایان رسید. نام مشهور این کاخ کرملین است (که بزبان روسی بمعنای دژ می‌باشد).

قطب های جمهوری کومی: هیچ کس از تاریخ دقیق ساخت یا آفریده شدن این بناهای عجیب اطلاعی در دست ندارد. البته دانشمندان معتقدند تنها دست توانای خداوند می تواند چنین اثری را بر جای گذارد. بلندترین این صخره ها ۴۲متر ارتفاع دارد و دانشمندان می گویند قدمت آنها به ۲۰۰میلیون سال پیش باز می گردد.

کوههای البروس: بلندترین نقطه ی روسیه این کوهها هستند، حتی برخی معتقدند بلندترین نقطه ی اروپا نیز کوههای البروس است. بسیاری از توریست ها برای اسکی و اسنوبرد هرساله به این کوهها می آیند. ارتفاع کوه البروس ۵۶۰۰ متر برآورد شده است.

روسیه

مســـکــــــو

کلیسای جامع سن باسیل واقع در میدان سرخ بی شک بنایی بی همتاست . هشت کلیسا با گنبدهای افسانه ای و رنگارنگ ، دور تا دور کلیسای چادری شکل مرکزی حلقه زده اند . در سال ۱۵۵۲ همزمان با پیروزی نیروهای روسیه به فرماندهی ایوان مخوف بر تاتارها در جبهخ شرقی ، ساخت ایم کلیسا به انفتخار این پیروزی آغاز شد . کلیسای سن باسیل بروی بلندی ساخته شده است تا از هر سو در دید باشد.
موزه جنگ مسکو یکی از زیباترین موزه های مسکو می باشد که در سال ۱۹۹۳ ساخته شده و در پارکی بزرگی به نام پارک پابدو ( پیروزی ) واقع شده است . این کوزه از دو بخش  تشکیل شده است . بخشی در داخل ساختمان زیبایی که به شکل نیم دایره ساخته شده ، قرار دارد و بخش دیگر در داخل فضای آزاد می باشد .
بخشی از تسلیحات نظامی به همراه تصاویری اط صحنه های جنگ ، اسامی سرداران و مبارزان در داخل ساختمان و ادوات نظامی بزرگ مانند تانک ها ، توپ ها و هواپیماهای جنگی در فضای آزاد مستقر شده است . همه روزه جهانگردان و علاقمندان بسیاری از این موزه بازدید می کنند .
نگارخانه دولتی ترتیاکوف واقع در شهر مسکو ، پایتخت روسیه ، مهمترین گنجینه هنرهای ظریفه روسی است . پاول ترتیاکف از سال ۱۸۵۶ گردآوری تابلوهای نکارگردان روس را آغاز کرد . این کار او به پدید آمدن گنجینه هنرهای ملی انجامید . طی نزدیک به یکصد و پنجاه سالی که از بنیاد این موزه می گذرد ، بیش از ۱۳۰ هزار تابلوی نقاشی ، پیکر و شمایل  کارنقاشان نامی و هنرمند روس در سده های ۱۱ تا ۲۰ در آن گرد آمده است . علاقمندان برای بازدید کامل باید از ۵۲ تالار موزه که هر یک به دوره زمانی ویژه ای تعلق دارد عبور کنند و صد ا لبته اگر نقشه موزه در دست شما نباشد حتماً گم خواهید شد و بخش زیادی از دیدنی های موزه را از دست خواهید داد .
کارهای نقاشانی مانند " ونتسیانف " ، " تراپینین " ، " فدوتف " و بسیاری آثار دیگر که در این گنجینه وجود دارد از بهترین آثا رهنر واقع گرایانه جهان به شمار می روند .
آثار با عظمت " رپین " ، " آیوازفسکی " و " شیشکین " نیز از جمله ذخایر این محل است .
از دیگر جاهای دیدنی مسکو می توان تئاتر بالشویی ، کاخ کرملین ، دانشگاه مسکو استیت ، Red Square، Cathedral of Christ the Saviour  و St.Basils Cathedralرا نام برد .

مراکز خرید مسکو

مراکز خرید مسکو و سن پترزبورگ مراکز خرید شهر مسکو عبارتند از: خیابان تورسکایا، خیابان آربات جدید و قدیم، فروشگاه مانژ، هندی کرافت، سینیور مال و...

روسیه

سنت پترزبورگ

شهر سنت پترزبورگ ( لنینگراد سابق ) امروزه یکی از مهمترین شهرهای فرهنگی ، علمی و صنعتی روسیه بشمار می رود .

مراکز خرید شهر سن پترزبورگ عبارتند از: خیابان نفسکی و ...

کاخها
یکی از لقب های متعدد سنت پترزبورگ ، ( شهر کاخ ها ) است . یکی از نخستین کاخ هایی که در سنت پترزبورگ ساخته شده است ، قصر تابستانی است که به دست پطراول و بین سال های ۱۷۱۰ تا ۱۷۱۴ در باغ هایی تابستانی ساخته شده است .
اما بی شک باشکوه ترین و زیباترین قصر روسیه ، قصر تابستانی است که به سبک باروک و بین سالهای ۱۷۵۴ و ۱۷۶۲ ساخته شده است . این عمارت عظیم با تزئینات و مبلمان داخلی باشکوه و تجملاتی خود ، اکنون میزبان موزه آرمیتاژ است .
بارتولومه رسترلی ، آرشیتکت سازنده ی قصر زمستانی ، همچنین چندین عمارت و اقامت گاه اشرافی دیگر نیز در شهر سنت پترزبورگ بناکرده است که جملگی از دیدنی های این شهر محسوب می شوند . از جمله ی این آثار می توان به قصر استروگانف که بین سالهای ۱۷۵۲ و ۱۷۵۴ ساخته شده ( این قصر اکنون میزبان یک موزه ی مجسمه های مومی است .) و نیز قصر ورنتسف اشاره کرد که بین سالهای ۱۷۴۹ و ۱۷۵۷ ساخته شده و اکنون به یک مدرسه نظامی تبدیل شده است .
سنت پترزبورگ همچنین صاحب قصرهای بیشماری به سبک معماری نئوکلاسیک است که میتوان به کاخ سن میشل  ، قصر پرنس پوتمکین و قصر یوسوپف اشاره نمود .

کلیسـاهـا
بزرگترین کلیسای شهر سنت پترزبورگ ، کلیسای جامع سن ایزاک است که بین سالهای ۱۸۱۸ و ۱۸۵۸ میلای ساخته شده است و امروزه یکی از بزرگترین بناهای گنبدی شکل جهان محسوب می شود . ساخت این کلیسا که بیش از ۴۰ سل بطول انجامیده ، زیر نظر آرشیتکت مشهور ، آگوست دومانفرد صورت گرفته است .
کلیسای جامع کازان ، دیگر کلیسای بزرگ شهر تاریخی سنت پترزبورگ است که در بلوار نوسکی ، مشهورترین خیابان سنت پترزبورگ ، واقع شده است و بر اساس الگوی کلیسای سن پیتر ( پطرس مقدس ) در واتیکان ساخته شده است .
کلیسای پطر و پل که مدتها نماد شهر سنت پترزبورگ بود ، آرامگاه پطر کبیر و دیگر امپراتورهای روسیه در آن قرار دارد . اغلب این کلیساها اکنون بشکل موزه درآمده اند .
سنت پترزبورگ همچنین بزرگترین مرکز تاریخی خاورشناسی روسیه بشمار می رود

روسیه

بهترین زمان سفر به روسیه

مردادماه و اوایل شهریورماه گرم‌ترین فصول روسیه هستند. زمستان‌های روسیه طاقت فرسا و به شدت سرد است به طوری که در مسکو هوا به ۵۰- یا ۶۰- درجه سانتی‌گراد می‌رسد ولی باز هم در این فصل علاقه‌مندان به گردشگری برای لذت از برف و سرما دل را به دریا می‌زنند و در رستوران‌ها و کافی شاپ‌های مسکو و اطراف به تماشای بارش برف و لذت از میهمانی‌های روس‌ها می‌پردازند. فصل بهار خیلی انتخاب مناسبی برای سفر به روسیه نیست چرا که در این فصل برف‌ها شروع به آب شدن می‌کنند و مشکلات فراوانی برای رفت و آمد در خیابان‌ها ایجاد می‌کنند. هوای روسیه خشک است به همین دلیل حتی در مناطق شمالی نزدیک به سیبری در تابستان دمای هوا به ۲۰ درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد. در مسکو و سنت پیترزبورگ دما در تابستان بین ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی گراد در تغییر است.

حتماً در سفر به روسیه وقت زیادی را به بازدید از شهر سنت پیترزبورگ اختصاص دهید چرا که این شهر در طی سال‌های حکومت کمونیست‌ها ماهیت تزاری و سلطنتی خود را حفظ کرده و چندین کاخ و موزه و کتابخانه معروف را در بر می‌گیرد. در اطراف کاخ‌های این شهر رودخانه‌ای جریان دارد که شهر را به چیزی شبیه شهر ونیز در ایتالیا تبدیل کرده. دیدنیهای سن پترزبورگ مراکز دیدنی شهر سن پترزبورگ عبارتند از: موزه هرمیتاژ، قصر تابستانی پیترهوف ، تئاترهای باله، رقصهای روسی و سایر برنامه های هنری .

اطلاعات مفید: برای سفر به روسیه نیاز به ویزای مخصوص روسیه که از سفارت آن کشور قابل دریافت است؛ دارید. برای رانندگی در روسیه به گواهینامه بین‌المللی (IDP) نیاز است.