دبی

امارات متحده عربی

پایتخت : ابوظبی

شهر توریستی : دبی

مذهب : مسلمان – مسیحی

واحد پول : درهم

زبان : عربی – انگلیسی

فاصله هوایی تا تهران : ۲ ساعت

اختلاف ساعت با تهران : ۰۰:۳۰

دبی:

دبی یکی از شهرهای مهم و یکی از هفت امارت امیر نشین است که درآمد نفت آن تنها ۶% از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد و اکثر درآمد امارت دبى از منطقه آزاد جبل علی یا (JAFZ) م همچنین از گردشگری و دیگر خدمات تجاری می باشد .

امارت دبی در جنوب کشور پهناور ایران قرار دارد  کهبسیاری از ایرانیان برای تجارت و تفریح به این کشور سفر می‌کنند.

از جاذبه‌های این شهر: بازار طلا و جزایر مصنوعی و اماکن تاریخى وغیره می باشد

مساحت دبی:

شهر دبی که مرکز این امارت می باشد، در کنار خور دبی (یک ورودی آب از دریا به داخل خشکی) قرار دارد و در اطراف این خور گسترش یافته است. خور شهر را به دو بخش "دیره" در شمال و "بردبی" در جنوب تقسیم کرده است. بخش بر دبی شامل مناطق اُودمتا، ستوا، کرامه، جُمیرا و اُم سقیم می باشد و کمی دورتر در راه ابوظبی منطقه جبل علی  قرار دارد که جنوبی ترین بخش شهر می باشد و به خاطر اسکله و منطقه آزاد تجاری واقع در آن معروف می باشد. جاده ای که شهر را به ابوظبی و جبل علی وصل می نماید، جاده معروف شیخ زاید می باشد. یک بزرگراه با هشت باند که در دو طرف آن، آسمان خراش های فراوانی مشاهده می شوند. بخش دیره نیز شامل منطقه القرهود در نزدیکی فرودگاه و منطقه تازه توسعه یافته مدریف می باشد.

جاذبه‌های شهری:
برج‌العرب، برج دبی،جزیره های نخلی، جزیره جهان،  امارات مال(پیست اسکی برف )صحراهای رمل، مراکز خرید، منتجع المها، فندق باب الشمس، قلعه دبــى ــ موزه ملى، قلعه حـتا ـبرج ساعت  ــ دیره، شاهراه شیخ زاید ومسجد می باشند.
منطقهٔ صنعتی دبی جبل علی نام دارد که از کشورهای زیادی از جمله چین و تایوان و تایلند برای تولید به عنوان منطقهٔ کاملاً آزاد در آن جمع شده‌اند.

منطقهٔ آموزشی دبی در غرب و دورترین نقطهٔ بر دبی قرار دارد.اسم این شهر «شهرک دانش» است. همین طور دبی دارای دانشگاه نسبتاً معروفی به اسم دانشگاه امریکایی است که در نزدیکی شهر دانش قرار دارد. شهر اینترنتی و شهر رسانه هم در انتهای خیابان ساحلی جُمیرا و پس از عبور از برج العرب قرار گرفته‌اند.

بزرگترین مرکز خرید دنباله دار دبی به نام مرکز تجاری تفریحی دبی می باشد. همچنین ساختمان دیگری که برنامه ریزی شده تا دبی را به یک منطقه مرکزی تجاری تبدیل کند، خلیج تجاری است. جایی که وقتیتمام شود، حدود ۵۰۰ آسمان خراش را در حوالی منطقه الحاقی دست ساز را Dubai Greek به نمایش می گذارد.

پارک‌های شهر دبی:

پارک خور، پارک صفا، پارک مشرف، پارک جمیرا، پارک القوز،پارک زعبیل،پارک الوصل، پارک باغ وحش، پارک ممزر : (این پارک در شرق دبی، و در مرز امارت شارجه قرار دارد( .

دبی

بیشتر مسافران باید ویزا برای ورود داشته باشند. اما شهروندان و برخی ساکنان Cooperation Council For the Arab States of the Gulf و شهروندان تعدادی از ایالات در اروپا و جاهای دیگر (شامل استرالیا و زلاند نو) می توانند مهر اجازه ی ورود را روی پاسپورتشان به محض ورود تا ۹۰ روز داشته باشند. بازدیدکنندگان از ملیت های دیگر باید از ضمانت ساکنان امارات متحده یا یک شرکت یا هتلی که مجوز آن صادره از امارات متحده است برخوردار باشند و تا ۳۰ روز اجازه اقامت دارند. شهروندان اسرائیلی نیز اجازه ی ورود به دبی را ندارند.

فستیوال خرید دبی  ( مهرجان ):

این فستیوال هر ساله به مدت یک ماه از ژانویه شروع می شود. این فستیوال کل امارات را به یک مرکز خرید دبی تبدیل می کند. علاوه بر آن، این فستیوال دربرگیرنده برنامه های موسیقی، نمایشگاههای هنری و رقص محلی می باشد.

دیدنی های دبی

میدان عبدالناصر بنی یاس

این میدان در واقع مرکز شهر دبی می باشد. یک ساختمان در ضلع غربی این میدان قرار دارد که اطلاعات مورد نیاز مسافران و توریست ها را در اختیار شان قرار می دهد.این منطقه معروفترین ناحیه شهر نزد مسافران ایرانی می باشد. دراطراف این میدان، فروشگاه های عرضه کننده لوازم الکترونیکی، صوتی تصویری و موبایل را به وفور مشاهده می نمایید. چندین فروشگاه معروف ایرانی نیز در نزدیکی این میدان قرار دارند. برج دیره که بورس فروش فرش ایرانی می باشد نیز در ضلع جنوبی این میدان قراردارد. در فاصله کمی از این میدان به مرکز خرید تویین تاورز میرسیم که بدلیل قرار گرفتن دو رستوران معروف ایرانی در آن، مرکزرفت و آمد مسافران ایرانی می باشد. با حرکت به طرف شرق این میدان به خیابان سبخه می رسیم که نقطه شروع بازار مرشد می باشد.

Burjuman Centre
بزودی این مرکز وسعتی برابر با چهار برابر وسعت کنونی پیدا خواهد نمود. در طرح توسعه، ساخت مرکز اداری، سالن کنفرانس، مجموعه ای از آپارتمان ها، سالن تاتر، باشگاه بدن سازی و مجموعه ای از سالن های سینما در نظر گرفته شده است. ساعات کار: ۱۰صبح تا ۱۰ شب - جمعه ها ۴ بعد ازظهر تا ۱۰ شب این مرکز زیبا در سه طبقه با زیربنایی حدود ۹۲ هزار متر مربع بنا شده است و بیش از ۱۹ فروشگاه را در خود جای داده است. طبقه همکف اختصاص به پارکینگ اتومبیل ها دارد و طبقات اول و دوم آن مملو از فروشگاه های مختلف می باشد. شما بسیاری از مارک های معروف جهان را در این مرکز مشاهده خواهید کرد. مجموعه کاملی از فروشگاه های عرضه کننده لباس، لوازم الکترونیکی، دکوراسیون و غیره در این مرکز وجود دارند. بخشی تحت عنوان Fun City برای بازی کودکان درنظر گرفته شده است. رستوران ها و بخش عرضه کننده غذاهای Fastfood نیز از بخش های پرطرفدار این مرکز می باشد. در حال حاضر ، طرح توسعه این مرکز در حال انجام می باشد.

دبی

CityCentre
شعبه بسیار وسیع هایپرمارکت کرفور ، فروشگاه بزرگ ایکیا (اسباب و اثاثیه منزل)، ۱۱ سالن سینمای ساین استار و بخش بازی کودکان به نام سرزمین جادویی ( Magic Planet ) از جمله شاخص ترین و بزرگترین بخش های این مرکز می باشند.
ساعات کار: ۱۰صبح تا ۱۰ شب - جمعه ها ۲ بعد ازظهر تا ۱۰ شب
آدرس: خیابان القرهود، مقابل باشگاه گلف خور
این مرکز با زیر بنایی حدود۳۷۰ هزار متر مربع و با بیش از ۳۰۰فروشگاه و ۱۳رستوران و کافی شاپ از بزرگترین و اصلی ترین مرکزخرید در دبی و خاورمیانه می باشد. بخش فروشگاهی این مرکز در سه طبقه ساخته شده است. بخش اعظمی از طبقه همکف اختصاص به پارکینگ اتومبیل ها دارد. قسمت دیگری ازهمین طبقه نیز، به فروشگاه های عرصه کننده لوازم الکترونیکی اختصاص یافته است. سایر فروشگاه های این مرکز در طبقات اول و دوم قرار دارند. البته برخی از فروشگاه های بزرگ این مرکز بدلیل وسعت بیشتر، در دو بخش متصل به هم در هردو طبقه فعال می باشند.

سرزمین جادویی ( Magic Planet ) نیز با داشتن انواع وسایل بازی از جمله جدیدترین بازیهای ویدئویی و کامپیوتری از قسمت های جذاب این مرکز برای کودکان و نوجوانان و البته بزرگسالان می باشد. درکنار این قسمت، بخش بزرگ عرضه غذاهای Fast food قرار دارد که درفضایی زیبا بصورت یک میدان بزرگ، میزبان خریداران خواهد بود.
رستورانها نیز در قسمت دیگری از این مرکز قرار گرفته اند. درکنار ساختمان بخش فروشگاهی این مرکز، ساختمان هتل معروف سوفیتل(متعلق به همین مرکز) و ساختمان ۱۱ طبقه اداری مرکز قراردارند. نمایشگاه اتومبیل های تویوتا و لکسوس نیز از جمله سایربخش های این مرکز می باشند.

دبی مال بزرگترین پاساژ جهان است که روبروی برج دبی ، بزرگترین برج جهان واقع شده است . روبروی درب ورودی امارت مال رقص فواره های زیبایی است که هر روز حدود ساعت ۷ آغاز می شود که دیدنش خالی از لطف نیست. قسمتی از این پاساژ توسط آکواریوم های زیبا احاطه شده است. در دل این پاساژ غول پیکر منطقه سردی وجود دارد که پوشیده از برف مصنوعی است و تنها محلی است که در دبی که شما سرما را احساس می کنید . دمای این محل به راحتی به زیر صفر می رسد و شما نیاز به پوشیدن لباس گرم دارید.

Mercato

دیدار از این مرکز را به همه و حتی کسانی که قصد خرید هم ندارند،توصیه می نماییم. گردش در این مرکز خرید به مانند گردش در یک موزه ای زیبا متعلق به دوران رنسانس می باشد...
ساعات کار: ۱۰صبح تا ۱۰ شب - جمعه ها ۴ بعد ازظهر تا ۱۰ شب
این مرکز بسیار دیدنی توسط طراح معروف ایتالیایی "دانیل مورللی" و بر اساس معماری دوره رنسانس طراحی گردیده است. تماشای معماری خیره کننده این مرکز، لذت خرید را دو چندان می نماید. این مرکزدارای بیش از ۹۰ فروشگاه و چندین غذاخوری و کافی شاپ می باشد.

شعبه ای از سوپرمارکت بزرگ "اسپینیز" نیز در این مرکز قرار دارد.۷ سالن سینما "سنچری سینما" نیز از بخش های دیگر این مرکز میباشند. معمولا در تعطیلات آخر هفته، برنامه های سرگرم کننده ای برای مراجعه کنندگان در نظر گرفته می شود.

دبی

پارکها

پارک ساحلی جمیرا
ساحل طولانی این پارک بسیار تمیز می باشد. در کنار ساحل و درامتداد آن درختان نخل بی شماری قرار دارد که سایه سار زیبایی برای شناگران و سایر بازدیدکنندگان از این پارک فراهم نموده است.
این پارک با وسعتی در حدود ۱۲ هکتار در خیابان ساحلی جمیرا واقع گردیده است. این پارک بسیار محبوب می باشد. دریای لاجوردی،درختان نخل، یک ساحل طویل و باریک، باغ ها و چمنزارهای زیبا ووسیع، محیط دلپذیری را برای سکنه و گردشگران بوجود آورده است.

محل هایی برای طبخ با باربیکیو، زمین مخصوص والیبال و کیوسک های فروش غذا ونوشیدنی از دیگر امکانات این پارک می باشند. نیروهای غریق نجات در طول ساعتهای مجاز برای شنا کردن (۸ صبح تا ۶ بعد ازظهر) در کنار ساحل حضور دارند. استفاده از دوچرخه و اسکیت نیز دراین پارک مجاز نمی باشد.
ساعات بازدید: ۸ صبح تا ۱۰٫۳۰ شب (روزهای تعطیل: ۸ صبح تا ۱۱ شب)
روزهای شنبه اختصاص به خانمها و کودکان (زیر ۵ سال) دارد.

پارک ساحلی الممزر
این پارک در بخش دیره شهر دبی و در کنار تالاب الممزر قرار گرفته است. ورود به این پارک با اتومبیل آزاد می باشد. امکانات خوبی برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده است.لذا این پارک در روزهای تعطیل پذیرای تعداد قابل توجه ای از سکنه دبی و مسافران می باشد.
این پارک با مساحتی حدود ۱۰۶ هکتار در منطقه الحمریه بعد ازاسکله قرار دارد. این پارک وسیع شامل چهار ساحل، دواستخر، زمین بازی ویژه کودکان، چمنزارهای گسترده و درختان و بوته زارهای فراوان می باشد که تفرجگاه آرامی را بوجود آورده اند. این پارک بویژه در روزهای جمعه بسیار شلوغ می باشد ولی ازدحام جمعیت به دلیل وسعت زیاد پارک به چشم نمی آید. یک آمفی تاتر بزرگ نیزدر این پارک وجود دارد. سواحل این پارک مجهز به سرپناه، اطاق های مخصوص تعویض لباس و دوش می باشند. افراد غریق نجات نیز در تمامی طول ساحل و در کنار استخرها حضور دارند. کیوسک هایی در کنارسواحل، غذا، نوشیدنی و برخی دیگر از مایحتاج شما را در اختیارتان قرار می دهند. آلاچیق هایی مجهز به وسایل آشپزی و محل طبخ باربیکیو به متقاضیان کرایه داده می شود. شما می توانید با اتومبیل شخصی وارد پارک شوید.

ساعات بازدید: ۸ صبح تا ۱۰٫۳۰ شب (روزهای تعطیل: ۸ صبح تا ۱۱٫۳۰شب)
اجاره آلاچیق: ۱۵۰ تا ۲۰۰ درهم
روزهای چهارشنبه مخصوص خانمها و کودکان (زیر ۸ سال) می باشد.

پارک مشرف
این پارک کمی خارج از شهر قرار دارد اما به دلیل امکانات و وسعت زیاد آن محبوب خانواده ها می باشد . از بخش های جالب این پارک می توان به خانه های مینیاتوری ساخته شده متعلق به ملل مختلف جهان اشاره نمود. یک ترن نیز گردشگران را بعد از ظهرها دور تا دور پارک می گرداند. شترسواری، اسب سواری و بازی در محوطه ویژه بازی بچه ها از دیگرسرگرمی های این پارک است. استخرهای شنا نیز ویژه آقایان و بانوان موجود است. دوچرخه و اسکیت سواری ممنوع می باشد. در این پارک روزخاصی برای بازدید خانمها در نظر گرفته نشده است
ساعات بازدید: ۸ صبح تا ۱۱٫۳۰ شب

پارک صفا
این پارک از زیباترین پارک های دبی می باشد و از محبوبیت خاصی نزد اهالی برخوردار است. یکی از جاذبه های این پارک، بخشی است که در آن نمادهای معروف جهان مانند تاج محل و برج ایفل درمقیاس کوچکی ساخته شده اند.
این پارک یکی از قدیمی ترین پارک های دبی می باشد که در مقابل هتل متروپولیتن در خیابان الوصل قرار گرفته است. این پارک با ۶۴هکتار مساحت در سال ۱۹۷۵ بنا شده است. وجود دریاچه و یک آبشارزیبا در کنار آن جلوه خاصی به این پارک بخشیده اند. امکانات فراوانی نیز برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده است از جمله:بازیهای الکترونیکی و ماشین های بازی برای نوجوانان، سه زمین تنیس، مسیر ویژه دو و پیاده روی، زمین های والیبال، فوتبال وبسکتبال، میدان موانع، بیش از ۲۰ محل برای طبخ باربیکیو و محوطه
وسیع چمن. شما می توانید از دوچرخه و چهارچرخه هایی که در درب ورودی به شما اجاره داده می شود، جهت گردش در پارک استفاده نمایید. استفاده ازاسکیت نیز در اینجا آزاد می باشد.

ساعات بازدید: ۸ صبح تا ۱۰٫۳۰ شب
اجاره دوچرخه: ۲۰ تا ۳۰ درهم برای هر ساعت و ۱۰۰ درهم نیز بعنوان سپرده .
روزهای سه شنبه اختصاص به خانمها و کودکان (زیر ۷ سال) دارد.

دبی

اماکن تفریحی

سرزمین عجایب
یک ماجراجویی فراموش نشدنی در پیشرفته ترین پارک آبی دنیا در انتظار شماست. این پارک با مساحتی حدود ۵ هکتار مابین هتل مشهور برج العرب و هتل ساحلی جمیرا قرار دارد. پارک آبی وایلد وادی به شکلی طراحی گردیده تا ساعتهای مدیدی از لذت و هیجان را به جستجوگران هیجان و همچنین خانواده ها تقدیم نماید. با بیش از ۲۳ نوع وسیله تفریحی و سرگرمی آبی که بیشتر آنها با هم مرتبط بوده و در امتداد هم قرار دارند و لذا بازدید کنندگان قادر خواهند بود تا بصورت پیوسته از حرکت بر روی آب در طول این مراحل لذت ببرند. طراحی هنرمندانه وسیله ها شامل هشت سرسره آبی انفجاری و دو بخش موج سواری در این پارک، هیجان فوق العاده ای را برای تمامی سنین به همراه می آورد.

شما می توانید حالت بی وزنی را در قسمت سرسره سرعت در حالت سرخوردن با سرعت ۸۰ کیلومتر در ساعت بدون دیدن کوچکترین آسیبی تجربه نمایید. این سرسره بلندترین و پر سرعترین سرسره دنیا (بغیر از آمریکای شمالی) می باشد که یک سقوط نفس گیر ۳۳ متری همراه با یک آبشار به عمق وادی را برای شما خلق می نماید. این پارک بر اساس افسانه قدیمی سندباد طراحی گردیده است. نوع طراحی و توجه به جزئیات مانند خلق شخصیت های کارتونی برای کمک کردن به ساختار موضوع باعث گردیده تا این پارک آبی، جایزه بهترین طراحی و ارائه پارک های آبی را از طرف انجمن نوآوری در ساخت پارک های آبی، به خود اختصاص دهد.

زمانی که از پل قرهود در نزدیکی پارک کنار خور عبور می کنید، متوجه سقف هایی رنگارنگ و درخشان خواهید شد. اینجا سرزمین عجایب است. یکی از منحصر بفردترین پارک های سرگرمی در منطقه خاورمیانه  که از سه بخش تشکیل گردیده است: خیابان اصلی، پارک سرگرمی ها و پارک آبی (SplashLand) که در هر بخش سرگرمی ها و تفریحات مختلفی ارائه می گردد. تعداد بسیار زیادی از دستگاه ها و ماشینها و وسایل بازی (چه در داخل سالن و چه در فضای باز) تمامی سنین را به هیجان وا می دارد. همه چیز برای تفریح و هیجان مهیاست. ازپرتاب شدن توسط یک شاتل با سرعت ۱۳۰ کیلومتر در ساعت به ارتفاع  ۶۴متری در عرض ۲٫۵ ثانیه گرفته تا یک شترسواری آرام. و در کناراینها می توانید از سایر امکانات این پارک مانند استخرها، فروشگاه های عرضه مواد غذایی و نوشیدنی و غیره استفاده نمایید.

سیاره سحر آمیز

یکی از محبوبترین محل ها برای کودکان در دبی، سیاره سحرآمیز درمرکز خرید سیتی سنتر می باشد. البته وجود بازیهای ویدئویی متعدد در اینجا، سایر سنین را نیز به خود جلب می کند.
این شهر بازی در مرکز خرید معروف سیتی سنتر قرار دارد. این مجموعه مورد علاقه بسیاری از خانواده ها و کودکان آنها می باشد.چرخ و فلک ، تاب گردان، قطار برقی، اتومبیل سواری و بازیهای ویدئویی و الکترونیکی گوناگون از جمله امکانات این شهر بازی میباشد. هزینه بلیط هر بازی ........درهم می باشد ولی کودکان با خرید یک بلیط ۵۰ تا ۱۰۰درهمی می توانند تا هر اندازه که مایل باشند از امکانات این شهر بازی استفاده نمایند.

دبی

برج دبی

برج دُبِی بلندترین آسمانخراش است که در  شهر دبی ساخته شده است این برج دارای بیش از ۱۶۰ طبقه‌، و تقریباً ۸۰۸ متر ارتفاع است و  بلندترین برج جهان میباشد.
پیش‌بینی می‌شود که این برج به یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های شهردبی تبدیل گردد. در این برج که در خیابان شیخ‌ زاید ساخته می‌شود، بخش‌هایی با کاربردهای تفریحی، مسکونی، تجاری، اداری و ... وجود دارد.

تور صحرا Safari

این تور یکی از معروفترین تورهای دبی می باشد. هدف اصلی در ارائه این تور، نشان دادن چهره واقعی کویر و زندگی بادیه نشینان به بازدیدکنندگان می باشد. مدت زمان این تور می تواند بین چند ساعت تا چند روز متفاوت باشد. در رایج ترین تور شما حدود ساعت ۳ یا چهار بعد از ظهر به طرف صحرا حرکت کرده و در اولین قسمت با ماشین های  (۴WD) به گردش در میان تپه های شنی کویر می پردازید. سپس به یک کمپ می رسید که بصورت سنتی ساخته شده است.

صرف شام و نوشیدنی، استفاده از بوفه کامل، موزیک و رقص عربی در زیر آسمان زیبا کویر و منقش کردن دست خانمها به طرح های سنتی به وسیله حنا از برنامه های این قسمت می باشد. این تور با بازگشت به شهر در حدود ساعت ۱۰ شب پایان می یابد. در تورهای یک روزه و یا چند روزه، برنامه هایی از قبیل دیدار از وادی ها و روستاها، مزارع پرورش شتر در کویر، دیدار از کوههای حجر، دیدار از منطقه زیبا و خوش آب و هوای حتا، شنا در استخرها و چشمه های این منطقه، توقف در هتل حتا، صرف غذا در این هتل و استفاده از امکانات ورزشی آن، دیدار از قدیمی ترین مسجد امارات و حضور در جمعه بازار در نظر گرفته شده است.