کربلا

تور کربلا

عراق
تاریخ
سرزمین فعلی عراق که ا ز۳۵۰۰ سال پس از میلاد مسیح تدریجاً نژاد سامی را در خود پذیرا شد.در گذشته‌ای دور محل تمرکز یکی ازقدیمی‌ترین تمدن‌های آسیا به شمار می‌رفته است. سومریها در نواحی شمالی این سرزمین مملکت آشور را بوجود آوردند. در سال ۵۳۹ قبل از میلاد بابل به تصرف کورش هخامنشی در آمد و از آن پس (به استثنای دوران مقدونی‌ها) تا ظهور اسلام همواره تحت تسلط حکومت مرکزی ایران بود. از سال۶۴۲ میلادی، این سرزمین نیز جزء قلمروهای اسلام قرار گرفت وحدود ۱۳۰ سال بعد «بغداد» ساخته و مرکز خلافت عباسی شد پس از آن در ۱۲۵۷ میلادی به تسخیرهلاکوخان مغول، در ۱۵۳۵ میلادی به تصرف امپراطوری عثمانی و در۱۹۲۰ میلادی تحت قیمومیت امپراطوری بریتانیا در آمد. تا اینکه در ۱۹۳۲م (۱۳۱۱ ه‍ . ش) عراق رسماً مستقل شد. عراق سواد خواندن و نوشتن در جمعیت بالای ۱۵ سال ۴۰٫۴ درصد بوده است که از این میزان۹ /۵۵درصد مردان و ۴/۲۴ درصد را زنان تشکیل می‌دهند. میزان سواددرسال ۱۹۹۰م (۱۳۶۹ ه‍ .ش) بین مردان ۵۱ در صدو بین زنان ۲۰ درصدو در سال ۲۰۰۰م(۱۳۷۹ه‍ ‌.ش) در بین مردان۵۵درصد و در بین زنان۲۳ درصد بوده است . بر اساس آماری در سال ۲۰۰۰ تا ۱۹۹۹ میلادی میزان ثبت نام کنندگان دوره ابتدایی در بین پسران ۱۰۰ درصد و دختران ۷/۸۵ در صد ، دوره متوسطه پسران۶/۳۹ درصد، و دختران ۲۶ درصد و دوره دانشگاه پسران ۵/۱۷ در صد و دختران ۵/۹ درصد بوده است. بنابراین مشاهده می‌شود که از دوره ابتدایی به سمت دوره متوسطه و دانشگاه کاهش زیادی در بین محصلین اتفاق می‌افتد.

وسعت
وسعت کل کشور عراق ۴۳۷٫۰۷۲ کیلومتر مربع بوده که ۴۳۲٫۱۶۲ کیلومترمربع آن خشکی و۴٫۹۱۰ کیلومترمربع آن مساحت آبی می‌باشد.طبق تقسیم ‌بندی کشورها از نظر وسعت، عراق جزءکشورهای وسیع و جمع وجور شمرده می‌شود. شکل جغرافیایی عراق تقریباً شبیه مثلث مساوی‌الاضلاعی است که رأس آن متوجه کشور اردن و قاعده بزرگ آن مرز ایران و عراق است ومنتهی‌الیه جنوب شرقی آن با فاصله باریکی به آب‌های خلیج فارس مرتبط می‌شود.

تقسیمات کشوری
کشور عراق هم اکنون دارای ۱۸ استان با نام های موصل ، کرکوک ، دیاله ، رمادی ، بغداد ، حله ، کربلا، کوت ، تکریت ، نجف ، دیوانیه ، سماوه ، ناصریه ، عماره ، بصره ، دهوک ، اربیل ، سلیمانیه می باشد .
شهر بغداد هم اکنون پایتخت کشور عراق و مرکزیت سیاسی این کشور را دارا است و ازدیگرشهرهای مهم عراق میتوان از موصل، بصره، کرکوک، کربلا و نجف نام برد.
سه استان سلیمانیه ، اربیل و دهوک در شمال و شمال شرق این کشور ناحیه کردنشین را تشکیل می دهند و این سه استان هم اکنون حالت خود مختاری داشته و مرکز سیاسی آن شهر سلیمانیه انتخاب شده است . کردستان خودمختار دارای مجلس و ریاست جمهوری است و رئیس جمهور آن هم اکنون مسعود بارزانی است .

قطب‌های اصلی سیاسی کشور
در کشور عراق قطب اصلی سیاسی شهر بغداد است. و علاوه بر بغداد مناطق کردنشین (کردستان خودمختار) به مرکزیت سلیمانیه، منطقه نفت‌خیز کرکوک، فلوجه که محل استقرار اهل تسنن و اعراب سنی مذهب است، مناطق مذهبی شیعیان (کربلا ـ نجف ـ سامرا و...)منطقه بصره به خاطر نقش سوق‌الجیشی آن و همچنین منطقه تکریت که زادگاه افراد شاخص حزب بعث عراق بوده است امروزه ازقطب‌های سیاسی این کشور بشمار می‌آیند.

اصول کلی عراق
۱ـ حکومت عراق حکومتی جمهوری، فدرال، دموکراتیک و کثرت‌گرا است.
۲ـ عراق کشوری چند ملیتی، چند مذهبی و چند فرهنگی است.
۳ـ آزادی مذهبی و آزادی برگزاری مراسم مذهبی به رسمیت شناخته شده ۴ـ دین اسلام است.
۵ـ زبان رسمی این کشور عربی و کردی است

ترکیب قومی، نژادی، مذهبی و زبانی جمعیت
به لحاظ قومی و نژادی در عراق ۸۰ ‌ـ ۷۵ درصد عرب و ۲۰ـ۱۵ درصد کرد هستند و بقیه جمعیت عراق را که حدود ۵ درصد می‌شود ترکمن‌ها، آشوریها و سایر اقوام تشکیل می‌دهند.عربها از نژاد سامی، کردها از نژاد آریایی و ترکمن‌ها از نژاد ترک آسیای مرکزی هستند.از لحاظ مذهبی جمعیت عراق ۹۷ درصد مسلمان هستند که از این میزان ۶۵ ـ ۶۰ درصد را شیعه و ۳۷ ـ ۳۲ درصدرا اهل تسنن تشکیل می‌دهند. و سایر مذاهب از جمله مسیحی‌ها و یهودیان و... نیز ۳ درصد جمعیت عراق را در برگرفتند.
به طور کلی از نظر زبانی جمعیت عراق اکثراً عرب زبان هستند. زبان دوم کردی است و علاوه بر آن ترکی و فارسی نیز در بین اقلیت‌های ساکن این کشور رواج دارد.

شهرهای مهم
شهرهای بغداد، موصل، بصره تنها شهرهای با جمعیت میلیونی در عراق هستند. بغداد به عنوان مرکزیت سیاسی و تجاری و ارتباطی طبق آمار ۲۰۰۲ دارای ۰۰۰/۶۰۵/۵ نفر، موصل به عنوان مرکزیتی تجاری دارای ۰۰۰/۷۴۰/۱ نفر و بصره به علت نقش بندری‌اش در ساحل خلیج فارس دارای ۳۳۸۰۰۰/۱ نفرجمعیت هستند. و از دیگر شهرهای پر جمعیت عراق می‌توان به اربیل، کرکوک، سلیمانیه، نجف و کربلا اشاره کرد.کشور عراق با توجه به مشکلات عدیده‌ای که در چند دهه اخیر با آن مواجه بوده یا خود را با آن مواجه کرده است با توجه به تحریم‌های بین‌المللی و خسارات وارد شده به تأسیسات و ساختارهای اقتصادی و زیربنای هم اکنون از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست ولی با این حال می توان با استفاده و بهره گیری از شرایط عمومی و استراتژیک عراق از قبیل وجود منابع عظیم نفتی، وجود تحصیل کرده‌ترین مردم در دنیای عرب چه داخل و یا خارج این کشور، وجود شیوه فدرالی در نظام سیاسی و درنهایت وجود آثار فرهنگی ـ تاریخی و مکان‌های مذهبی زمینه لازم جهت پیشرفت را در تمام زمینه‌ها اعم از اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی فراهم نمود .
If you can`t find the correct editor, try an associate editor, who is more https://pro-academic-writers.com/ likely to give it some time and attention than a top editor.