تایلند

کشور پادشاهی تایلند

کشور تایلند در شرق آسیا قرار دارد

که از شرق با کشور کامبوج و ازغرب با کشور میانمار از شمال با کشور لائوس وازجنوب با کشور مالزی مرزهای مشترک دارد. کشور تایلند دارای ۵۱۷۰۰۰ کیلومتر مربع مساحت و ۶۲ میلیون نفر جمعیت است و پایتخت آن شهر بانکوک با  بیش از ۱۰ میلیون نفر جمعیت، جمعیت تایلند در ۷۶ استان این کشور پراکنده است. زبان: تای . دین: ۹۵٪ بودیسم و ۴٪ مسلمان و ۱٪ سایر ادیان.  ۷۵٪ مردم تایلند تای. ۱۱٪ چینی تبار و ۵/۳٪ مالایی. شخص اول مملکت در تایلند پادشاه است و از احترام خاصی در بین مردم برخوردار است.

رییس اجرایی دولت و کشور نخست وزیر است که قدرت اجرایی فراوانی دارد.

تاریخ و فرهنگ

تایلند دارای تاریخ طولانی است و در طول تاریخ فراز و نشیب ها و جنگهای متعددی داشته چه با همسایگان خود و چه با کشور های  دیگر.  اما امروزه کشور تایلند یکی از امن ترین کشورها در قاره آسیا میباشد.و به همین خاطر سرمایه گذاران و تجار و جهانگردان  زیادی مایل هستند که در تایلند  سرمایه گذاری و یا گردش کنند. مردم تایلند بسیار مردم خونگرم و مهمان نواز و بسیار مهربان هستند. آنها از مهمانها  به گرمی اسقبال میکنند.  آنها مردمی بسیار آرام و صبور هستند.  به ندرت عصبانی میشوند. با کسی با صدای بلند حرف نمیزنند. بسیار مودب و با وقار هستند. در بین مردم تایلند خانواده  جایگاه و منزلت خاصی دارد. به بزرگتر ها با احترام بر خورد میشود. در فرهنگ مردم تایلند مادر از ارزش  والایی بر خوردار است. در بین مردم تایلند مادر سمبل عشق و فداکاری و مهر است. فرهنگ و سنت تایلند در بسیاری از جهات با فرهنگ و سنت ایرانی همخوانی دارد.**تقویم تایلند براساس تولد بودا است وامسال(۱۳۸۳ شمسی ) سال ۲۵۴۷ را نشان میدهد. مردم تایلند مانند خیلی از کشورهای دیگر دنیا تماس زیاد و مداومی با خارجیان  از ملیتهای و فرهنگهای مختلف دارند اما همواره مایل هستند که فرهنگ و سنت خود را حفظ کنند.کشور تایلند بیشترین تعداد توریست را در بین کشورهای شرق آسیا دارد اما ورود مهمانان خارجی به تایلند تاثیر محسوسی بر فرهنگ مردم نداشته و ندارد. تایلند دارای جشنها و مراسم ملی و فرهنگی زیادی است که هر ساله در موقع خاص بر گزار میشود. اما مهمترین آنها  جشن آب پاشی است که حقیقتا زیبا و جذاب است. این جشن هر ساله آخر فروردین ماه  به مدت ۳ روز پشت سر هم بر گزار میشود و تمام مردم تایلند حتی مسولین  نیز در این جشن شرکت می کنند. در هر  کوچه و خیابان بر سر هر گذر و راهی و همه جا مردم بر روی همدیگر آب  می پاشند که نشانه  پاکی و شادابی زندگی است. مردم همه از کوچک و بزرگ پیر و جوان دختر و پسر  بر روی یکدیگر آب می پاشند و همه شاد و خندان هستند. هر ساله صد ها هزار مسافر خارجی در این ایام برای شرکت در این جشن  به تایلند مسافرت می کنند.

ساعت رسمی تایلند  ۷+ گرینویچ  و  ۵/۳+ با ایران است. ولتاژ برق۲۲۰ ولت و ۵۰ هرتز است. کد مخابراتی تایلند ۰۰۶۶ است.  تایلند دارای سیستم مخابرات بسیار پیشرفته ای است. و نرخ مکالمات تلفن تایلند نیز ارزان است.تایلند دارای سیستم تلفن همراه پیشرفته ای است و تقریبا هر نفر بالغ در تایلند یک موبایل دارد. قیمت یک سیم کارت تلفن همراه در تایلند تقریبا مساوی با قیمت یک ساندویچ است.ازنظر فنی سیستم موبایل تایلند با سیستم موبایل ایران یکی است و ایرانیانی که مسافر تایلند هستند میتوانند گوشی موبایل خود را هراه داشته باشند  و تا زمانیکه در اینجا اقامت دارند با خرید یک سیم کارت که حدود ۲۰۰۰ تومان میباشد با سراسر دنیا ارتباط داشته باشند. چند شرکت بزرگ در تایلند در کار تولید سیم کارت فعالیت میکنند اما بهترین نوع سیم کارت( ارنج) است. ارنج= نام انگلیسی پرتقال. در تایلند از هر فروشگاهی که گوشی تلفن همراه  داشته باشد و حتی فروشهاهای مواد غذایی میتوان سیم کارت تهیه کرد.

تایلند

آب و هوای تایلند:

آب و هوای تایلند سه فصل مشخص دارد:

فصل گرم وخشک در تایلند

از فوریه  ( دومین ماه سال ۱۳ بهمن تا ۱۱ اسفند) تا می (۱۲ اردیبهشت تا ۱۱خرداد)، میانگین دمای ۳۴ درجه، رطوبت ۷۵ درصد.

فصل بارانی و آفتابی در تایلند

از ژوئن( ۱۲خرداد تا۱۰تیر) تا اکتبر (۱۰ مهر تا ۱۰ آبان) ، میانگین دمای ۲۹ درجه، رطوبت ۸۷ درصد.
فصل سرد در تایلند

از نوامبر (۱۱آبان تا ۱۰ آذر)تا فوریه  دومین ماه سال ۱۳ بهمن تا ۱۱ اسفند) ، میانگین دما تا زیر ۲۰درجه، کاهش رطوبت.

فصل بارانی و آفتابی در تایلند

در بانکوک معمولا باران زیادی در ماه های آگوست(۱۱مرداد تا ۱۰ شهریور) و سپتامبر(۱۱شهریور تا ۹ مهر) می بارد و در اکتبر (۱۰ مهر تا ۱۰ آبان)به بیشترین حد خود رسیده و سیلاب هایی نیز در شهر جاری می شوند.

پول و اقتصاد تایلند:

واحد پول تایلند بت BAHT است و تقریبا برابر با یک چهلم دلار امریکا یعنی یک دلار = با ۴۰ بت تایلند. کشور تایلند در اواخر دهه ۹۰ میلادی و در پی بحران اقتصادی کشورهای شرق آسیا دچار بحران مالی شدیدی شد و نرخ برابری بت با دلار بشدت کاهش یافت اما در طی ۴ سال گذشته و با روی کار آمدن نخست وزیر جدید اقتصاد تایلند نیز بازسازی و دارای ثبات گردید. تورم در تایلند تقریبا مهار شده و قیمتها ثایت است. بطوریکه طی ۳ سال گذشته تقریبا قیمتها ثابت بوده و نرخ خدمات و کالا بدون تغییر ثابت مانده است. پروژه های اقتصادی بزرگی در تایلند در حال اجراست. اکثر کشورهای صنعتی جهان در حال سرمایه گذاری های کلان در تایلند هستند. اکثر کارشناسان اقتصادی بر این باورند که تایلند  تا ۱۰ سال آینده رشد اقتصادی چشمگیری خواهد داشت.و کشوری صنعتی خواهد شد. صنایع بزرگی مانند صنعت خودرو سازی و ماشین آلات.صنعت الکترونیک و کامپیوتر.و.... در حال تکمیل پروژه های بزرگی در تایلند هستند. صنایع کشاورزی. شیلات. ساختمان سازی و مسکن .صنعت هتل داری و جذب توریست از بخشهای فعال و پر در آمد تایلند است که تعداد زیادی از نیروی کار تایلند را جذب  کرده. درصد بیکاری در تایلند زیاد نیست . چون من آمار دقیقی از آن ندارم لذا از ذکر ارقام در این مورد خودداری میکنم.رشد و ثبات اقتصادی در تایلند مرهون برنامه ریزی دقیق و دلسوزانه مسولین این کشور است. سخت کوشی و  وظیفه شناسی یکی از خصوصیات مردم تایلند است. مردم تایلند خوب یاد گرفته اند که چگونه وظیفه کاری خود را به نحو احسن انجام دهند.بطور کلی هیچ کارفرمایی از کارگران تایلندی ناراضی نیست.مردم تایلند در ساعات تعیین شده سر کارهای خود حاظر میشوند و تا وقت مقرر به خوبی کار میکنند. کسی از زیر کار در نمی رود.و همه نسبت به کاری که انجام میدهند احساس مسولیت میکنند. سطح زندگی مردم تایلند نسبتا خوب است و بطور کلی از سطح زندگی مردم ایران بهتر و بالاتر است. اختلاف بین فقیر و غنی در تایلند نیز هست اما  همه میتوانند مسکن داشته باشند غذای کافی داشته باشند و بطور کلی سطح زندگی فقیر ترین مردم تایلند از سطح زندگی فقیر ترین مردم ایران بالاتر است. و اما غنی ترین مردم در مقایسه با غنی ترین مردم ایران بسیار بالاتر و تعداد آنها به مراتب بیشتر است.سیستم دارو و درمان در تایلند خوب و بیمارستانهای بسیار مجهزی در تایلند  دایر شده است.مردم تایلند از بیمه درمانی خوبی بر خوردار هستند. و میتوان گفت که هیچ بیمار تایلندی برای درمان نیاز به رفتن به خارج ندارد و برای همه بیماران این امکان وجود دارد که در داخل تایلند درمان شود و تامین هزینه درمان نیز برای همه افراد امکان پذیر است.تایلند در مبارزه و کنترل بیماریهای مسری و واگیر دار  پیشرفت بسیار خوبی داشته  و در این راه از ایران موفق تر بوده است. اما به لحاظ شرایط آب و هوایی تایلند  بیماری مالاریا هنوز کاملا مهار نشده است...

تایلند

شهر ها و محلهای تفریحی و دیدنی تایلند:

۱- بانکوک:بانکوک پایتخت و بزرگترین شهر تایلند است. در بانکوک محلهای زیادی وجود دارد که روزانه تعداد بسیار زیادی از مسافران خارجی از این محلها بازدید میکنند. و به ۲ دسته قسیم میشوند.

۱- محلهای مناسب برای شب

۲- محلهایی که  فقط در طی روز میتوان از آنها بازدید کرد٬ ۱- رویال کانال ۲- گرند پلاس یا معبد بزرگ بودا ۳- بازار جواهرات ۴- موزه ملی  ۵- گالری ملی ۶- پارک تفریحی دریم وورد یا دنیای رویا ۷-گرند زوو یا باغ وحش بزرگ و ....

محلهائی که ۲۴ ساعت شبانه روز باز است

۱- کَوسن رود یا خیابان کَوسن

۲- سیلوم رود یا خیابان سیلوم

۳ـ سُخومویت رود یا خیابان سُخومویت.

در بانکوک مجتمع های تجاری بسیاری وجود دارد که مناسب برای خرید و گردش است. تمام مجتمعهای تجاری در بانکوک دارای سیستم خنک کننده  مرکزی است و می شود ساعت ها در آنجا به خرید و گردش و یا صرف غدا مشغول شد. در مجتمعهای تجاری بانکوک میتوان هر نوع کالائی را  یافت. ازلوازم برقی و الکترونیکی تا پوشاک و مواد غدائی. اما بازار ها و مراکز تجاری نیز وجود دارند که  فقط  نوعی از کالا را  عرضه می کنند. اسامی مهمترین مراکز تجاری در بانکوک به این شرح است: ۱- بازار پوشاک و البسه: پتونام که شامل ۲ قسمت است ۱ بازار قدیم که بازاری است به سبک بازار تهران و  در نزدیکی همین محل یک مجتمع بسیار بزرک جدید ساخته شده است . خرید از این بازار  ارزانتر از محل قدیم است و این محل دارای سیستم خنک کننده مرکزی برای کل مجتمع است که شما  میتوانید به راحتی همه بازار را بگردید و خرید کنید.

۲-بازار کامپیوتر و لوازم الکترونیک: نام این بازار پنتیپ پلازا  است در در نزدیکی بازار پوشاک پتونام واقع شده است. در این بازار جدیدترین محصولات از کامپیوتر٬ قطعات الکترونیک. دوربینهای عکاسی و فیلبرداری٬ سیستمهای صوتی و تصویری و انواع محصولات الکترونیکی عرضه میشود.

۳- بازار موبایل و تلفنهای همراه: نام اختصاری بازار: ام بی ک  است که این نام برای همه آشنا است  برای رفتن به این بازار کافی است تا به راننده تاکسی نام ام بی ک را بگوئید. فاصله آن از  بازار پتو نام زیاد نیست حدود ۱۰ دقیقه با تاکسی. تقریبا در تمام محله های  بانکوک فروشکاهای زنجیره ای بزرکی وجود دارد که نام آنها به این شرح است:  دِ مال. کِر فور . رابین سون .  لوتوس . بیگ سی و...

۲- شهر ایوتایا که در ۸۶ کیلومتری شمال بانکوک واقع شده و پایتخت قدیمی تایلند است٬ شهر ایوتایا یکی از دیدنی ترین  شهرهای توریستی تایلند است٬ که دارای تعداد زیادی از معابد و ساختمانهای قدیمی و تاریخی است. ایوتایا واقعا دیدنی است. ۳-شهر چیانگ مای در شمال تایلند٬ چیانگ مای شهری تفریحی توریستی است که دارای آب و هوای مطبوع و متفاوت با  بانکوک است.

۴-  جزیره بسیار زیبا و دیدنی کاسَموئی( جزیره نارگیلها)

۵-  شهر توریستی نَخوم پاتوم در ۶۰ کیلومتری غرب بانکوک. شهری بسیار زیبا و دیدنی.

۶-  جزیره پوکت ( جزیره عجایب)  در جنوب تایلند٬ اگر قرار باشد که در باره زیبائیهای پوکت گفته شود باید صد ها کتاب در این باره نوشته شود. پس بهتر است فقط بگویم که دست کمی از بهشت ندارد. از مناظر طبیعی زیبای آن تا عجایب زیر دریا مرجانهای رنگارنگ و همچنین ماهیان رنگارنگ و زیبای  زیر دریا  پوکت دارای بزرکترین مدرسه غواصی در آسیا است. غواصی حرفه ای  و غواصی تفریحی برای توریستها و مسافران٬

۷- شهر پاتایا که شهر کاملا توریستی است.  شهرها و محلهای دیدنی تایلند  بسیار  زیاد و گسترده است و شهر های ذکر شده در این وبلاگ  تنها تعدادی از آنها  هستند. اما چون دیدن تمام محلهای توریستی  نیاز به وقت زیادی دارد که و  در یک سفر ۲ ماهه نمی شود همه محلهای توریستی را دید لذا از ذکر نام همه آنها صرف نظر شده است. و سعی شده است تا بهترین و دیدنی ترین محلها را که در بالا نام آنها ذکر شده است برای شما معرفی کنم.

تایلند

سیستم حمل ونقل شهری و برون شهری:

تایلند دارای ناوگان حمل ونقل مجهزی است. ۱-  ناوگان هوائی برای پروازهای بین المللی ۲-  پروازهای داخلی تایلند. قیمت بلیطهای پرواز های داخلی که از بانکوک به شهرهای بزرگ دیگر تایلند انجام میشود نسبت به سایر کشورها ارزان است. مثلا قیمت بلیط هواپیما از بانکوک به پوکت تنها ۲ برابر قیمت بلیط اتوبوس است.  راه آهن که از بانکوک به شمال٬ بانکوک به شرق٬ بانکوک به جنوب و به کشور مالزی  اتوبوسهای بین شهری تایلند  از بانکوک به تمام نقاط کشور در طول شبانه روز فعالیت میکنند و به ۳ درجه تقسیم بندی شده است. ۱- عادی ۲-  سریع السیر۳- وی آی پی یا مخصوص.

حمل و نقل شهری: شهر بانکوک.

۱- تاکسی: در طول ۲۴ ساعت شبانه روز صدها هزار دستگاه تاکس در  شهر بانکوک مشغول جابجائی مسافران  هستند٬ همه تاکسی های بانکوک تویوتا و مدلهای جدید هستند که رنگهای مختلفی دارند اما بیشتر آنها با گلگیر های سبز سیر و بدنه زرد رنگ هستند. همه تاکسی ها در بانکوک دارای تابلوئی با عنوان تاکسی متر  بر روی سقف تاکسی هستند. تاکسیها در بانکوک از تاکسی متر استفاده میکنند و  ورودی مسافر ۳۵ بت تایلند تا ۲ کیلومتر است٬ و برای هر کیلومتر اضافه ۲ بت محاسبه میشود. در ساعات پر رفت و آمد و محلهای پر ترافیک استفاده از تاکسی به صرفه نیست. چون برای هر دقیقه ایستادن پشت ترافیک نیز ۲ بت منظور خواهد شد. و بطور متوسط برای یک سفر متوسط  با تاکسی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ بت باید پرداخت. برای مسافران خارجی که از فرودگاه بانکوک به داخل شهر می آیند علاوه بر کرایه عادی تاکسی یعنی ۳۵ بت ورودی و .... مبلغ ۵۰ بت عوارض و حدود ۸۰ بت عوارض اتوبان که بصورت پل هوائی است دریافت میشود.

۲- اتوبوس: در شهر بانکوک تعداد بسیار زیادی اتوبوس بصورت شبانه روز به جابجائی مسافران مشغول هستند. و در هر ساعت ار شبانه روز و در هرجای شهر که باشید میتوانید از این اتوبوسها استفاده کنید٬ البته یادگرفتن مسیر ها کمی مشکل است اما اگر نقشه شهر بانکوک را همراه داشته باشید( نقشه را در فرودگاه بصورت رایگان میتوان تهیه کرد) شماره خطوط اتوبوس را میتوانید به راحتی بر روی نقشه پیدا کنید. بطور کلی ۲ نوع اتوبوس در شهر بانکوک وجود دارد.+

۱ـ اتوبوسهای کولر دار که قیمت بلیط آنها نسبت به مسافت تعیین میشود و از ۱۰ بت تا۲۰ بت است. مسیر ها بسیار طولانی است و اتوبوسها معمولا از شرق به غرب یا شمال به جنوب شهر و بلعکس .

۲- اتوبوسهای عادی که  در همان مسیر ها حرکت میکنند و تفاوتشان با نوع اول در این است که بدون کولر هستند و قیمت بلیط آنها برای یک مسیر کامل ۵/۶  و ۸ بت است. اما برای استفاده از اتوبوس در بانکوک دو نکته بسیار مهم وجود دارد٬

اول اینکه هنگام سوار یا پیاده شدن باید خیلی سریع سوار یا پیاده شوید چون اتوبوس خیلی زود حرکت میکند و مثل اتوبوسهای ایران نمی ایستد٬ باید مثل یک سرباز آماده بپرید توی اتوبوس. و برای پیاده شدن هم قبل از ایستگاه مورد نظر باید یک بار زنگ بزنید.

دوم: در مورد بلیط اتوبوس است٬ برای استفاده از اتوبوس باید ابتدا سوار شوید و بعد شاگرد اتوبوس که یونیفرم به تن دارد به شما ماراجعه میکند و پول بلیط را میگیرد و به شما بلیط میدهد٬ مسافر باید بلیط را تا هنگام پیاده شدن نزد خود نگهدارد زیرا در طی مسیر بازرسان برای چک کردن بلیطها مراجعه میکنند و اگر کسی بلیط نداشته باشد  حد اکثر ۱۸۰ برابر قیمت بلیط آن مسیر جریمه خواهد شد. آمدن بازرس معلوم نیست ولی همه مسافران همیشه آماده هستند تا اگر آمد بلیط ارائه دهند. شاید فکر کنید که این مطلب بی اهمیت است که من به آن پرداخته ام! اما من خودم شاهد بودم که یک نفر با این مشکل مواجه شد .

تایلند

قطار هوائی: بعضی از نقاط پر رفت و آمد شهر بانکوک دارای قطار هوائی است که بسیار راحت و سریع است.در مسیر هائی که گاهی اگر بخواهید با اتوبوس یا تاکسی بروید حدود ۲ ساعت طول خواهد کشید اگر از قطار هوائی استفاده کنید تنها ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به مقصد خواهید رسید.قیمت بلیط قطار از ۱۵ تا ۴۵ بت است که بصورت کارتهای الکترونیکی است و در هر ایستگاه قطار  از باجه مخصوص میتوان تهیه کرد. // متروی زیر زمینی که تازه افتتاح گردیده است و دارای سیستم سریع و پیشرفته ای است بنده هنوز این مترو استفاده نکرده ام و نمی توانم اطلاعات دقیقی اراعه دهم اما قول میدم به خاطر شما هم که شده توی همین هفته بروم و یک سری هم به مترو بزنم. اگر جالب بود حتما برا تون مینویسم تا شما هم استفاده کنید.یک نکته مهمی یادم آمد که باید عرض کنم گرچه شاید جای آن در این بخش نیست اما چون مهم است در پایان این مطالب مینویسم٬  شهر بانکوک خیلی تمیز و پاک نیست مثل مثلا شهر پازیس یا خیلی از شهر های اروپا اما  قانونی وجود دارد که اگر کسی آشغال توی خیابان بریزد حد اقل معادل ۵۰ دلار آمریکا جریمه خواهد شد٬ و هیچگونه راهی هم وجود ندارد که این جریمه را پرداخت نکرد مگر اینکه مواظب باشید که آشغال توی خیابان نریزید٬ بنده خود  در روزهای اول ورود به بانکوک به علت انداختن سیگار در داخل فاضل آب که فکر میکردم جای مناسبی است این مبلغ را جریمه شدم و پرداختم اما دیگه حواسم کاملا جمع شده و دیگه حتی توی خانه هم وقتی میخواهم یک چیزی بندازم  به یاد آن جریمه می افتم و .........